Columbus State University Print Logo

IDRS

Schwob School of Music

IDRS Competitions

 

The Gillet-Hugo Fox Competition in Bassoon

Final Round to be held in Legacy Hall on Wednesday, June 29, 2016 from 8:00 am - 12:00 pm

Finalists for the Gillet-Hugo Fox Competition:

Nanci Belmont, USA, student of Frank Morelli, Jeffrey Keesecker, Maurizio Venturini

Quinn Delaney, USA, student of John Hunt, William Buchman

Francesco Giussani, Italy, student of Diego Chenna

Michael Kaulartz, Iceland, student of Ole Kristian Dahl

Ricardo Terzo, Italy, student of Maurizio Barigione, Paolo Carlini, Marco Postinghel, Dag Jensen

Alternate: Zhongwang Wang, China, student of William Winstead, George Sakakeeny, Eric Stomberg

Final Round Judges:

Michel Bettez, Canada, Principal Bassoonist of Orchestra Metropolitan, Montreal
Juan de Gomar, USA, Bassoonist and Contrabassoonist of the Atlanta Symphony Orchestra
Kristin Wolfe Jensen, USA, Professor of Bassoon at The University of Texas at Austin
John Miller, USA, Former Principal Bassoonist of the Minnesota Orchestra
Benjamin Coelho, Brazil, Professor of Bassoon at The University of Iowa

 

The Young Artist Competition in Oboe

Final Round to be held in Legacy Hall on Tuesday, June 28, 2016 from 8:00 am - 11:00 am

Finalists for the Young Artist Competition:

Hannah Cruse, USA, student of Erin Hannigan at Southern Methodist University

Gabriel Young, USA, student of Linda Strommen, Indiana University

Kip Zimmerman, USA, student of Peter Cooper, University of Colorado at Boulder                                                                                                                                                                                       

Alternate: Cassie Pilgrim, student of Richard Woodhams at the Curtis Institute

Final Round Judges:

Pedro Diaz, English Horn of the Metropolitan Opera
Kathryn Greenbank, Principal Oboe of the St. Paul Chamber Orchestra
Jose Antonio Masmano Villar, Associate Principal Oboe of the Granada City Orchestra